fbpx

Produktivita

Kybernetická bezpečnost - vzdělání

Vzdělávejte své bezpečnostní týmy!

V dnešním digitálním klimatu budete jen s velkými obtížemi hledat firmu, která nepoužívá software, aplikace a další nástroje ke zjednodušení každodenních úkolů a zvýšení efektivity. Ať už hledáme ve zdravotnictví, financích nebo vzdělávání. Výsledkem je, že každá organizace je nějakým způsobem IT společnost.

Důsledkem širokého využívání IT technologií po celém světě je však stále rostoucí a vyvíjející se hrozba kybernetických útoků. Zkušení odborníci na kybernetickou bezpečnost tak musí být nedílnou součástí každého IT týmu.

Je jich málo!

Odborníci na kybernetickou bezpečnost patří mezi nejvyhledávanější jednotlivce napříč průmyslovými odvětvími, ale mnoho z těchto pracovních míst zůstává neobsazeno. Organizace totiž hledají zkušené lidi, kteří mají konkrétní zázemí v oblasti bezpečnosti. A protože poptávka po zkušených odbornících násobně překonala nabídku, je stále obtížnější je najmout.
Aby se tato mezera v dovednostech v dovednostech na trhu zaplnila, musí organizace zavést nebo oživit své programy školení a vzdělávání – vychovat nové talenty v oboru.

A bude hůř

Pouze v Evropě se předpokládá, že do roku 2022 bude v kybernetické bezpečnosti chybět až 350 000 pracovníků. Situace se přitom nelepší, hrozby jsou stále sofistikovanější a sázky na regulační tresty nikdy nebyly vyšší. Vzpomeňme, když v platnost vstoupila GDPR: Organizace musely pečlivě přehodnotit svá bezpečnostní řešení a procesy a vyhnuly se nákladným sankcím.
Vzhledem k tomu, že poptávka po odbornících na kybernetickou bezpečnost bude stoupat, jsou zkušeným profesionálům nabízeny opravdu vysoké platy. To v řeči čísel bohužel znamená, že odborníky si již teď mohou dovolit jen největší organizace.

O neudržitelnosti

Navzdory těmto již probíhajícím trendům zůstává mnoho organizací liknavých k tomu investovat do výcvikových programů v oblasti kybernetické bezpečnosti. Nebo například najmout uchazeče na základní úrovni bez předchozí zkušenosti. Pravidelnou fluktuaci zaměstnanců berou firmy jako plýtvání zdroji – vždyť pracovníka zaučí, provedou jej vzdělávacím programem a on pak „zvedne kotvy.“ Proto převažuje postup najmout kandidáty se zkušenostmi a školením a finančně je zajistit. Tato strategie je však neudržitelná.

Vzdělávejte!

Aby situace zlepšila, musí organizace a akademické instituce přijmout aktivní opatření.
Jedním z nejlepších způsobů, jak toho dosáhnout, je začít od základů a přidávat osnovy kybernetické bezpečnosti do škol a otevírat vzdělávací instituce věnované výuce tohoto odvětví.
Pole kybernetické bezpečnosti má prakticky nulovou procentuální míru nezaměstnanosti. Děti by se měly do s problematikou seznamovat již od střední školy a měly by dostatek příležitostí k získání znalostí a základních dovedností v průběhu celého. V některých případech jsou už celé instituce věnovány kybernetické bezpečnosti. Dobrým příkladem je otevření Národní vysoké školy kybernetické bezpečnosti ve Velké Británii.
Organizace nemohou nadále doufat, že kandidáti, kteří splňují přísné požadavky, přijdou, pokud nebudou aktivně samy propagovat a nabízet školení. Z tohoto důvodu musí akademická obec a organizace spolupracovat, aby investovaly do školení a učebních osnov kybernetické bezpečnosti, které připraví vyhlídky na tuto situaci.

Schůdná cesta

Kromě školení studentů a pracovníků příští generace je kybernetická bezpečnost schůdnou možností také pro ty, kteří hledají změnu kariéry, nebo pro ty, kteří do světa IT teprve vstupují.
A firmy mohou investovat do svých vlastních zaměstnanců, kteří již mají technické dovednosti a zázemí tím, že jim poskytnou specifické školení a další vzdělávání v oblasti kybernetické bezpečnosti.
Společnost Fortinet ve spolupráci s distributorem Veracomp nabízí právě takovou příležitost technickým profesionálům prostřednictvím programu Network Security Expert (NSE). Tento osmi úrovňový certifikační program je určen technickým profesionálům a poskytuje kurzy, zkoušky a praktická cvičení pro zvládnutí komplexních konceptů zabezpečení sítě. Veracomp samotný pak rozjel celou řadu navazujících školení i praktických workshopů.
Zapojením členů IT oddělení do tohoto nebo podobných programů mohou organizace pomoci vyplnit nedostatek bezpečnostních talentů z vlastního fondu zaměstnanců. A budou mít o problém méně…

Sdílet:
PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK

Posted by -
DALŠÍ ČLÁNEK

Posted by -

Chcete dostávat měsíční přehled toho nejzajímavějšího z ICT Blogu?