fbpx

Tech

Problém

Tři potenciální problémy v síti

Sítě a infrastruktura se neustále rozvíjejí – řízeně i neřízeně. Zákonitě tak vznikají reálné problémy a potenciální problémy. Pojďme se dnes podívat na ty z nich, které je těžké najít nebo správně uchopit.

Firmy po celém světě dnes zápasí se složitostí veřejné, soukromé a hybridní cloudové infrastruktury a vícevrstvých aplikací. A problémem není jen bezpečnost, ale i správné fungování všech systémů a služeb. Věděli jste například, jak je to s rostoucím počtem dat na osobu? Ale pojďme postupně…

1. Skrytý malware

Jednoznačně největší problém: Ať už jde o sofistikované nebo necílené, velkoobjemové trestně motivované útoky, malware se může pohybovat v celé síti bez vašeho vědomí. A může tak letos
podle odhadů způsobit podnikům značné škody a náklady spojené s vydíráním a provozními ztrátami až do výše 6 miliard USD. Emotet, o kterém jsme psali minule, je jeden z nejnákladnějších a nejničivějších případů malwaru. Má schopnost skrytě se pohybovat v síti, šířit další škodlivý malware a neustále se vyvíjet.

Nalezení skrytého malwaru vyžaduje nástroje pro síťovou visibilitu, které pokrývají celou distribuovanou digitální infrastrukturu. Potřebují také přístup k síťovým datům, aby byla zajištěna viditelnost všech nástrojů zabezpečení a výkonu. Konkrétně je potřeba spolehlivý přístup k datům v pohybu, aby se nástroje mohly napojit na provoz přes cloud a on-premise infrastrukturu a provoz tekoucí přes sítě 5G a 100GB sítě. Tento typ všudypřítomné viditelnosti umožní podnikům držet krok s rychlostí, kterou sítě fungují – a také s požadavky na bezpečnost.

2. Interakce mezi aplikacemi nebo mikroservisy

Jejich setkání je krátké, ale smysluplné a připravuje půdu pro další vývoj. Řeč není o filmových postavách, ale o interakci mezi aplikacemi nebo mikroservisy: Z jejich komunikace se totiž v průměru sestává až 80 procent síťového provozu.

Pochopení těchto interakcí je rozhodující pro jakékoliv snahy spojené s digitální transformací. A ta vede k zefektivnění obchodních procesů, snížení nákladů, zvýšení produktivity a zavedení nových obchodních modelů, které redefinují průmyslová odvětví – nebo budují nová. Když se na to ale podíváme trochu jinak…

Tyto velkolepě pojmenované a ambiciózní cíle jsou ve skutečnosti jen nové digitální aplikace založené na složitých architekturách, které jsou zase založené na mikroslužbách – a ty je třeba spravovat a zabezpečovat.

Jedině s přehledem o dění v síti a správným druhem dat můžete porozumět interakcím aplikací, výkonu a bezpečnostním charakteristikám. Jediným způsobem, jak se dostat k tomuto zobrazení, je podívat se na data v síti v pohybu.

Schopnost izolovat specifické aplikace nebo komunikační toky mikroservisů pro hlubší inspekci umožňuje snadno pochopit přístupové vzorce a zavést účinné strategie mikrosegmentace. Z toho mohou mít prospěch i vývojáři aplikací tím, že lépe pochopí překážky v komunikaci mezi aplikacemi a mikroservisy a odstraní je.

3. Ucpané hrdlo

Co když se ucpe hrdlo lahve? Nic neteče dovnitř – ale ani ven! Sítě dnes jsou podobně náchylné k náhlým zpomalením nebo úzkým místům, která omezují výkon sítě a plýtvají šířku pásma. Správa sítě pro zajištění stálé dostupnosti je hlavní výzvou, když objemy dat exponenciálně rostou. Odhaduje se, že se letos vytvoří každou sekundu pro každou lidskou bytost na planetě asi 1,7 megabajtů nových informací. Tato exploze dat (spojená s investicemi do digitální transformace a sítí 5G a 100 GB) vede k velmi složitému nastavení podnikové infrastruktury – a tím zákonitě vznikla i slepá místa v síti ve fyzických, virtuálních a cloudových prostředích.

Řešení spočívá v tom, že musíte získat správný druh dat, který vám pomůže pochopit výkon sítě a aplikací. Analýzou síťového provozu získáte okamžitě použitelné datové body, na které se lze zaměřit při řešení problémových míst.

Budoucnost je v umělé inteligenci

Nic se nezměnilo, potřebujete jasný přehled o tom, co se děje v síti. Jedině vyzbrojeni statistikami o provozu (ať už v cloudu nebo on-premise), o zpoždění v toku dat a nezabezpečených oblastech, můžete napsat reálný scénář (nebo plán) pro podporu robustní a zabezpečené digitální infrastruktury. Napřed pro lidi, ale brzy i pro AI, protože tím směrem se vývoj nezadržitelně ubírá. Vznikne adaptabilní umělá inteligence, která bude schopna pružně a autonomně reagovat na hrozby i problémy v síti. A to potom bude celé zase o něco zajímavější…

Zaujalo vás téma a máte pocit, že byste mohli zlepšit fungování vaší firemní infrastruktury a tím zvýšit výkon firmy? Obraťte se na odborníky z Veracompu, kteří nejen vědí, ale i umí!

Sdílet:
PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK

Posted by -
DALŠÍ ČLÁNEK

Posted by -

Chcete dostávat měsíční přehled toho nejzajímavějšího z ICT Blogu?