fbpx

Produktivita

Problém a řešení

Tři největší překážky kyberbezpečnosti

Podle nejnovějšího výzkumu, který jménem Proofpoint provedla Economist Intelligence Unit (EIU),  mnoho odborníků na kybernetickou pevně věří ve schopnost bránit svou organizaci před útočníky. Není to v kontextu článků, které tu publikujeme, překvapivé? A není to jediná zajímavost, která z výzkumu vyplývá. Pojďme se podívat na tři zásadní překážky na cestě k bezpečné firmě.

Když se podíváme na statistiky podrobněji, zjistíme, že jsou obory, kde zmíněná sebedůvěra chybí. Například ve zdravotnických společnostech se těsná většina (56 %) shodla na tom, že by mohla přiměřeně zabránit útokům, narušením údajů, odhalovat nebezpečí a reagovat na ně. To není úplně přesvědčivé číslo, že?

A když půjdeme ještě hlouběji, tak zjistíme, že důvodů k pochybnostem o bezpečnostní integritě je celá řada. Představme si ale tři hlavní překážky, které patří podle našeho názoru k těm nejhorším.

1. Správa zabezpečení dodavatele

Jako nejzávažnější překážku na cestě k bezpečné firmě, označili respondenti zajištění efektivního chování v oblasti kybernetické bezpečnosti ze strany zaměstnanců s dodavateli, kteří mají vlastní zaměstnance případně sub-dodavatele. S nástupem internetu věcí (IoT) se problém znásobí.
Méně než polovina respondentů (48 %) uvedla, že screeningové prověrky uchazečů a zaměstnanců se vztahují také na externí dodavatele a jejich zázemí. Mnoho organizací mělo špatně nastavené nebo nesystematické prosazování zásad přístupu k datům (27 %). A značná skupina (37 %) dokonce uvádí, že prověrka je povinná pouze pro zaměstnance na plný úvazek.

Už vidíte tu potenciální bezpečnostní díru?

2. Koordinační politiky napříč odvětvími podnikání (LOB)

Mnoho respondentů (24 %) rovněž uvedlo problémy s koordinací politik týkajících se různých obchodních týmů a oblastí podnikání (LOB). Obzvláště v Enterprise segmentu může být implementace vrstvené obrany napříč každým týmem (a v obvyklé kombinaci s multi-vendor IT řešením) velkou výzvou.

Bez nadsázky lze říci, že zabezpečení dat má dlouhou historii špatně definovaných očekávání a špatně implementovaných technologií, které tak či onak ztěžují zabezpečení.

3. Lidé

Největší překážkou překonání hrozeb kybernetické bezpečnosti zaměřených na lidi… Jsou samozřejmě samotní lidé. Je prokázáno, že uprostřed pracovního procesu jsme všichni náchylní k chybám a zranitelnější. Pro hackery ideální cíl. A jak ukazuje nejnovější výzkum společnosti Proofpoint, útokům nejvíce vystavení zaměstnanci nemusí být nutně ředitelé. Pracovníci nižšího a středního managementu jsou nejčastějším terčem útoků škodlivého softwaru a phishingu prostřednictvím e-mailu. Začněte se vzděláváním od nich!

Trápí-li vás jakékoliv překážky v oblasti kyberbezpečnosti – a potřebujete pomoct nebo poradit, s důvěrou se obraťte na odborníky z Veracompu!

Sdílet:
PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK

Posted by -
DALŠÍ ČLÁNEK

Posted by -

Chcete dostávat měsíční přehled toho nejzajímavějšího z ICT Blogu?