fbpx

Business

Hacker

Tři důvody, proč kybernetická kriminalita roste

Pravidelně vám tu píšeme o různých kybernetických nebezpečích a způsobech ochrany – ale pojďme se nyní podívat na to, proč vlastně ona kriminalita vzniká a proč bude do budoucna hrozba spíš větší. Je to proto, že informační a komunikační technologie se rozvíjejí neuvěřitelným tempem a mění náš způsob práce i života – jejich dostupnost a závislost na nich nás pak činí více zranitelnějšími, než si dovedeme představit…

Podle zprávy Ponemonova institutu “Měření a řízení kybernetických rizik pro obchodní operace” 91 % dotázaných organizací utrpělo v posledních 24 měsících kybernetické útoky. A 60 % z nich zažilo ve stejném časovém období dvě nebo více počítačových událostí narušujících podnikání.
Všechny statistiky ukazují na rostoucí aktivitu hackerů a hrozby dnes nakoupíte v pohodě jako službu v e-shopu. Podívejme se nyní na tři důvody, proč tomu tak je a na co si dát pozor.

1. Dostupnost – technologií i možností

Kyberprostor se neustále vyvíjí, zejména se zvyšujícím se snadným přístupem k počítačovým prostředkům a znalostem. Tím se značně rozšířily řady lidí, kteří mají chuť, možnosti a znalosti vyhledávat chyby v zabezpečení a útočit. Mnoho firem navíc nedokáže držet krok s měnícím se prostředím a špatná kybernetická hygiena je nechává zranitelnými vůči útokům.
Podle Americké národní databáze zranitelností (NVD) došlo v roce 2017 ve srovnání s rokem 2016 k 52% nárůstu počtu zranitelností (bezpečnostních chyb). Tento velký skok naznačuje dvě klíčové věci:

• Více lidí – ať už výzkumníků v oblasti bezpečnosti, white-hatů nebo hackerů s nekalými záměry – zkoumá produkty a objevuje zranitelná místa.

Kvalita softwaru klesá. S více zákzaníky, přijetím IoT a rychlejší rychlostí podnikání začaly organizace zkracovat proces testování a zajišťování kvalit: Aby šly na trh rychleji a nejprve si zajistily postavení – a později se s těmito výzvami vypořádaly.

2. Sítě se rychle vyvíjejí

Porozumění měnícím se síťovým strukturám je klíčem k pochopení zranitelnosti firmy. Vývoj sítě má několik aspektů:

• Struktura sítě: Složitost síťové architektury roste v důsledku zvýšené virtualizace (buď prostřednictvím kontejnerů, automatizace, DevOps nebo softwarově definované sítě) a výskytu webových aplikací.

• Síťové komponenty: Dnešní „bojiště“ nyní zahrnuje také inteligentní zařízení a IoT, přináší flexibilitu v podobě našeho vlastního zařízení (BYOD), roamingové uživatele a cloudové služby.

• Zabezpečení sítí IT a OT: Obě oblasti se přibližují.

Stručně řečeno, je stále obtížnější získat úplný obraz o síti a co se v ní všechno děje.

3. Bezpečnostní týmy jsou ochromeny

Na konci dne můžete mít v síti stovky nebo tisíce aktivit. Útočník může potřebovat pouze jeden slabý vstupní bod. Administrátoři jsou ale vytížení a odborníci chybí a jen tak nebudou. Nastartovat kvalitní vzdělávací proces? Pořídit automatizované řešení? Jak z toho ven?

Chráním to, co vidím

S ohledem na výše uvedené proměnné a výzvy, je velmi těžké najít schopného člověka, který může s jistotou definovat hranice své sítě a zajistit její zabezpečení. Výsledkem je, že organizace často skončí s velkým počtem slepých míst ve svých sítích.
Vrácení se k základům kybernetické hygieny, se správou testování zranitelnosti a poctivé vyhodnocení problémů, kterým čelíte, je klíčem k pochopení toho, kde je vaše firma zranitelná. To vám umožní zavést funkční proces, který měří celkové riziko pro vaši firmu a pomáhá tak chránit vaši síť.

Nejzákladnější fakt je, že nemůžete chránit to, co nevidíte. Pořizování nástrojů, technologií, dovedností a služeb pro spolehlivé vymezení hranic sítě, typu a počtu aktiv, aplikací a služeb by mělo být prvořadou prioritou každého administrátora.

Hledáte-li takové nástroje nebo potřebujete vyřešit bezpečnost vaší firmy, obraťte se s klidem na odborníky z Veracompu. Rádi pomohou a poradí!

Sdílet:
PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK

Posted by -
DALŠÍ ČLÁNEK

Posted by -

Chcete dostávat měsíční přehled toho nejzajímavějšího z ICT Blogu?