fbpx

Insight

Šest způsobů, jak se chránit před pokusy o platební podvod

Potenciální rizika podnětů koronaviru jsou také umocněna rychle se pohybujícím tokem informací obklopujících tuto celosvětovou událost. Zprávy se mění o hodinu, ne-li o minutu, a není vždy jasné, kdo má správné informace. To vytváří bohaté podhoubí pro dezinformace a útočníci často využívají zmatek jako příležitost ke spáchání platebního podvodu. A někdy stačí opravdu málo a už v tom lítáte.

Útočníci se nyní ve velkém zkoušejí dostat podvodem k vašim penězům a neštítí se žádných metod a nemají žádné morální zábrany. Ve spolupráci se společnostní ProofPoint vám přinášíme šest tipů na to, jak nenaletět hackerům. Co tedy můžete udělat pro to, abyste zůstali v bezpečí?

1. Uvědomte si, že jste v ohrožení.

Vědomí, že útočníci jsou připraveni udělat vše pro to, aby vás vydělali ze svých peněz, vám může pomoci zaujmout přiměřeně skeptický postoj k informacím, které si můžete přečíst nebo slyšet. A nezapomeňte varovat ostatní před možným nebezpečím.

2. Dávejte si pozor na e-maily, textové zprávy, komunikaci v sociálních médiích nebo telefonní hovory.

Jakýkoli e-mail nebo jiná digitální komunikace, kterou obdržíte a která požaduje osobní nebo bankovní informace, je téměř jistě podvod.

3. V odpovědi na jakékoli online žádosti neposkytujte své číslo bankovního účtu, uživatelská jména / hesla, číslo sociálního zabezpečení ani jiné osobní údaje.

Vyhněte se také kliknutí na e-mailové odkazy. Máte-li jakékoli dotazy týkající se plateb, obraťte se přímo na autorizované instituce, kde najdete další postupy.

4. Pro každý účet vytvořte jedinečná uživatelská jména a hesla.

Je to otrava, ale…V případě odcizení vašeho uživatelského jména/hesla můžete snížit riziko rozsáhlého kompromisu pomocí různých údajů pro více účtů. Tyto účty mohou zahrnovat váš e-mail, finanční/bankovní webové stránky, pracovní přihlášení a streamingové služby.

5. Ověřte, zda jsou webové stránky legitimní.

Pokud navštěvujete web, můžete ověřit, zda je web bezpečný, kliknutím na obrázek visacího zámku vlevo od adresy prohlížeče (zvýrazněný oranžově níže). Nezapomeňte zkontrolovat, zda je název vašeho serveru požadovaným cílem (zvýrazněno červeně níže).

bezpečný web

 

6. Vyvarujte se dezinformacím s více zdroji.

Nakonec se pokuste získat informace z důvěryhodných a prověřených zpravodajských zdrojů a věnujte čas dvojímu ověření alespoň s jedním dalším důvěryhodným zdrojem zpráv. Zejména si dávejte pozor na informace, které vám přátelé možná zřejmě poslali nebo zveřejnili na sociálních médiích. Tyto zprávy mohou být spam nebo to může být dezinformace.

Buďte ostražití a věnujte pozornost kybernetické bezpečnosti více než kdy jindy.

A pokud si myslíte, že máte v téhle oblasti rezervy, poptejte řešení nebo školení u Veracompu.

Sdílet:

Chcete dostávat měsíční přehled toho nejzajímavějšího z ICT Blogu?