fbpx

Business

Tři důvody, které stojí za popularitou open-source řešení

Open-source: Tři důvody, proč je tak populární

Sázka na vhodné podnikové řešení je vždycky složitá. Když se zákazník rozhoduje, jestli zvolí tradiční proprietární řešení nebo dá přednost open-source, odškrtává si postupně body z dlouhého seznamu: Jestli a jaké má dané řešení reference, projektová historie takového řešení, vyspělá technika, bezpečnostní nároky…A pokud nakonec zvolil open-source, učinil tak velmi pravděpodobně ze tří důvodů.

Podívejme se na ně:

 

1) Flexibilní cenová politika

Porovnáme-li open-source s tradičním řešením, hledáme většinou technologické rozdíly a hlavně cenu – nejen pořizovací, ale hledíme také na TCO. Historicky byl open-source dramaticky levnější (dnes už ten rozdíl není tak velký), ale hlavní rozdíl je v cenové flexibilitě – řešení se pořizuje formou předplatného za support, které je velmi flexibilní a vstřícné v případě licencování pro uživatele/jádra. A firmy potřebují mít škálovatelná řešení – například z důvodu prudkého růstu nebo sezónnosti.

 

2) Agilita

Open-source kromě škálovatelnosti má mnoho dalších výhod: Uživatel se neuzavírá do jednoho řešení, ale má otevřená zadní vrátka: Může přejít do hybridního cloudu, propojovat se s různými platformami, síťovými kódy, veřejným cloudem, privátním cloudem, integrační platformou… Open-source je od začátku stavěný jako otevřený formát a podporuje pluginy všech dalších výrobců, včetně proprietárních. Zároveň má uživatel přístup ke zdrojovému kódu – ten si třeba u tradičního řešení nezobrazí. Kdykoliv je tak možné podívat se až do Kernelu a říct si, jestli je právě tenhle produkt ten pravý.

 

3) Vždy najdu člověka

Otevřenost má dopad na lidi, kteří na trhu jsou – všechna open-source řešení jsou stavěná na existujících a veřejně dostupných technologiích. Jinými slovy: Stojí na standardech a je hodně lidí, kteří je ovládají. Nepotřebuji tak úzce zaměřeného specialistu, který umí jednu specifickou věc, má plný kalendář a bez něj se řešení nenasadí.

 

Sečteno a podtrženo

Firmy dnes chtějí být agilní a řeší buzzword jménem „Digitální transformace.“ Pod tím si lze představit leccos, ale v tomto případě jde o situaci, kdy IT musí být postaveno tak pružně, aby dokázalo reagovat na firemní požadavky co nejrychleji: Tedy forma předplatného umožňující snadnou škálovatelnost, otevřená platforma pro třetí strany a dostatek odborníků.

 

Enterprise segment dnes již neřeší, zda je produkt open-source či ne. Hlavní roli při výběru již hrají výše zmíněné parametry.

 

Sdílet:
PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK

Posted by -
DALŠÍ ČLÁNEK

Posted by -

Chcete dostávat měsíční přehled toho nejzajímavějšího z ICT Blogu?