fbpx

Business

Open-source: Jak vznikl kruh

Často padá dotaz, proč je open-source v posledních letech tak populární. Odpověď na tuto jednoduchou otázku většinou připomíná vzletnou frázi bez konkrétního pojmenování, aplikovatelnou na cokoliv, co je zrovna v kurzu. Jak je to vlastně s open-sourcem doopravdy je na delší a složitější povídání – ale zkusme to!

Proč a jak se tedy vlastně změnilo vnímání open-source? Určitě tomu hodně napomohli největší hráči na trhu: Google, Facebook, Amazon. Tyto korporace rostly tak rychle, až zjistily, že tradiční IT svět pro ně nenabízí vhodné řešení. Nebyly schopny rychle škálovat a růst tak, jak potřebovaly. A kdyby měly využívat tradiční licenční model, utopily by se v nákladech. Řešením byl proto open-source. V Česku takové firmy nemáme, ale vliv globálních hráčů hrál i u nás nezanedbatelnou roli: Celý svět pochopil, že obrovská řešení s parametry „mission critical“ je možné postavit na komunitních projektech – a fungují!

 

Komunita nad zlato

Jedním z největších pokladů open-source je komunita, která za ním stojí. Čítá několik milionů vývojářů, což je tak velký počet, že ho nemá nikdo na světě. Právě tato komunita začala před několika lety ve větším měřítku vytvářet upstreamové projekty. Jak jejich počet a záběr rostl, přišly komerční firmy, které si začaly ty nejzajímavější projekty “vyzobávat” pro své užití. Na nich pak stavěly vlastní řešení a začaly je přizpůsobovat reálnému prostředí firemního zákazníka. Z kdysi geekovského hraní se začal stávat reálný business.

 

Vznik kruhu

Firmy začaly komunitu kolem open-source hýčkat a finančně podporovat. S tím, jak rostl přísun peněz do těchto projektů, rostla i jejich komplexnost. Došlo k prvním adopcím open-source řešení a vzniku reálných obchodních příležitostí. Ukázalo se, že open-source dává smysl – a vlastně tak vznikl kruh: Do open-source začaly masivně investovat společnosti jako Red Hat, IBM, Microsoft… Díky tomu se zvýšily počty vývojářů, komunita se znásobila, řešení jsou opět o něco komplexnější, počet upstreamovaných projektů je vyšší, obchodních příležitostí přibývá, investice rostou…

 

V příštím díle se podíváme na to, proč je open-source ve firmách tak populárním řešením.

Sdílet:
PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK

Posted by -
DALŠÍ ČLÁNEK

Posted by -

Chcete dostávat měsíční přehled toho nejzajímavějšího z ICT Blogu?