fbpx

Produktivita

Případová studie

Nasazení Infoblox DHCP a NetMRI řešení v praxi

Společnost CPI Property Group patří mezi přední vlastníky nemovitostí generujících příjmy v regionu Střední a Východní Evropy. V roce 2020 společnost vlastnila a provozovala jen v České republice přes 250 nemovitostí – mezi nimi hotely, obchody, kanceláře nebo logistické objekty. Společnost navíc průběžně investuje do developerských projektů a dalších nemovitostí. Dnes se podíváme na zásadní vylepšení administrace jejich sítě.

Správci IT pro CPI Group řešili problém s udržitelností a správou DHCP (anglicky Dynamic Host Configuration Protocol), což je protokol využívaný pro automatickou konfiguraci zařízení připojených do sítě.
Tato situace vznikla postupně,“ vysvětluje příčinu problému Daniel Lank, Help Desk Administrator ze společnosti CPI Group. „S každou akvizicí získáte nejen nemovitost, ale i další zařízení a další infrastrukturu. A kromě správy přidáváte v čase i další služby.“
Protokol DHCP byl nainstalován na cca 50 Windows serverech v jednotlivých objektech a v případě selhání serveru by došlo i k výpadku služeb, případně ztráty nastavení protokolu jako takového. Navíc každý objekt byl řešen jinak, tedy zde nebylo žádné standardizované řešení. Tato situace byla nadále neudržitelná, proto se správci CPI Group rozhodli správu DHCP sjednotit.
„Sjednocení bylo nutné – a navíc jsme se chtěli zbavit nepotřebných serverů. Spravovat 50 serverů každý jinak nastavený a s jinou verzí systému, je mimo lidské síly,“ upřesňuje Lank.
Obrátili se na společnost Altepro, která jim doporučila řešení Infoblox.

Proč právě Infoblox

Řešení americké společnosti Infoblox doporučil IT systémový integrátor Altepro (dříve Huatech), který má dlouhodobé zkušenosti s náročnými projekty velkého rozsahu.
Chceme každému klientovi poskytnout to nejlepší řešení. Právě proto jsme zvolili Infoblox DDI: Eliminuje problém velkého množství serverů, různých přístupů a sjednocuje správu. Řeší jednoduše všechny problémy, které klient měl,“ říká Tomáš Zloch, CTO společnosti Altepro.
Altepro následně sestavila demonstrační řešení, které se správcům z CPI Group líbilo. Nebylo třeba instalovat klienty na jednotlivé servery a vše se řídilo centrálně. Po odsouhlasení výběru řešení PoC jen plynule převedlo na placené licence do ostrého provozu. Další výhodou je provázání s DNS, IPAM a hlavně síťovými zařízeními, tak vznikne takzvané jedno místo pravdy.

Jednoduchá implementace

Implementace řešení Infoblox probíhá postupně: V polovině roku 2020 bylo řešení nasazeno na 35 hotelů v České republice a tým začal s nasazováním v obchodních centrech. Taktéž došlo k zahájení implementací i v zahraniční hotelech v Maďarsku, Chorvatsku a další v zemích EU.
Samotná implementace probíhá naprosto bez problémů a povšimnutí koncových uživatelů – jde o technický proces na pozadí, o kterém se nedozvědí. Jakmile je implementace dokončena, uživatelovo zařízení automaticky získá novou IP adresu a tím je celý proces dokončen. Není potřeba ani žádný infrastrukturní zásah a na údržbu řešení stačí jediný administrátor.
„Nasazení je velmi jednoduché a časově trvá průměrně polovinu pracovního dne pro jeden objekt,“ vypočítává Tomáš Zloch. „V porovnání s ruční péčí o Windows server jde o naprosto zásadní časovou i lidskou úsporu,“ souhlasí Lank.

Jak to funguje v praxi

Nasazením řešení Infoblox umožnilo správcům sjednocení správy DHCP serverů: V přehledném rozhrání nyní mohou řídit nastavení doslova na jedno kliknutí. V případě vzniku problémů vyběhne upozornění a odpadá tak nutnost zdlouhavého pátrání místa vzniku chyby a její příčiny.
Pokud nemáte sjednocený systém, tak vás každá aktualizace nebo případný výpadek proudu či internetu časově a psychicky vytíží nad únosnou mez,“ popisuje Daniel Lank dřívější úskalí a dodává: „Nyní zvládneme vše jmenované bez problémů!
Řešení tak uleví především správcům a umožní jim efektivněji využít jejich pracovní čas. Společnosti zároveň sníží náklady na provoz a hlavně správu přebytečných serverů. V případě dalších investic CPI Group je navíc snadné nové nemovitosti a jejich infrastrukturu včlenit do systému.

Přínosy řešení pro CPI Group:

• Snížení nákladů na provoz zbytečného hardwaru;
• Sjednocení správy DHCP serverů;
• Eliminace rizika spojená s výpadkem DHCP serverů;
• Zjednodušená správa a lepší využití času IT správců;
• Zlepšená detekce zařízení v síti.

Výhody řešení Infoblox DDI od Altepro:

• Snadná implementace;
• Odborná znalost a konzultace pracovníků Altepro;
• Nasazené PoC se plynule převede
do provozu jen zakoupením licence;
• Škálovatelnost řešení;
• Jednoduchá a přehledná správa.

ALTEPRO

Společnost Altepro patří mezi přední systémové integrátory ICT řešení v České republice. Má rozsáhlé zkušenosti z řady projektů a sází na komplexní řešení na míru zákazníkovým potřebám.

CPI PROPERTY GROUP

CPI Property Group je předním vlastníkem nemovitostí generujících příjmy v České republice, Berlíně a regionu Střední a Východní Evropy. V Praze vlastní například obchodní centrum Quadrio nebo budovu Clarion Congress Hotelu na Vysočanech.

INFOBLOX

Infoblox zahájil revoluci síťových služeb v roce 1999. Od té doby je stálým lídrem trhu v oblasti DNS, DHCP a správy IP adres. Výhradním distributorem řešení Infoblox pro Českou republiku je společnost Veracomp.

Sdílet:
PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK

Posted by -
DALŠÍ ČLÁNEK

Posted by -

Chcete dostávat měsíční přehled toho nejzajímavějšího z ICT Blogu?