fbpx

Tech

Síťová visibilita a monitoring

Co se děje v síti I: Monitoring versus síťová visibilita

Stejně jako u všech technologií, nejde o to, jestli se něco pokazí, ale o to, kdy. A když jde o síť v obchodní společnosti, může být hodinový výpadek pořádně drahý. Efektivní systém monitorování sítě a nástroje síťové visibility by mohly být tím pravým, co dokáže ochránit byznys.

Monitoring sítě spoléhá na systém, který hledá pomalé nebo selhávající komponenty, které mohou snížit rychlost přenosu v síti nebo jej dokonce zastavit. Jakmile jsou problematické komponenty nalezeny, systém odešle oznámení správci sítě, jehož úlohou je vyřešit příčinu pomalejšího provozu. Admini tato oznámení řeší analýzou toho, co se pokazilo – a vymýšlením způsobu, jak to opravit.

Proč je třeba monitorovat provoz?

Síť je něco jako digitální dálnice a provozem je přenos tvořený daty. Stejně jako je dopravní zácpa frustrující pro cestující, problémy v sítích jsou nepříjemností jak pro zákazníky, tak pro podnikání obecně. Nalezení způsobů, jak zajistit, že data mohou snadno proudit sítí, je zásadní pro udržení bezproblémového chodu věcí.

Na rozdíl od dálnice se sítě samozřejmě mění. Administrátoři nepracují pouze na řešení problémů; často vytvářejí nové nebo vylepšené systémy přidáním funkcí, uživatelů a nových aplikací k základu. Díky tomu je monitorování sítě stále důležitější. I když je účelem neustálých změn v síti její vylepšení, může to také způsobit neočekávané problémy.

Je sice možné se s problémy vypořádat, jakmile k nim dojde, ale tato metoda je často neefektivní. Je mnohem účinnější jim předcházet, když je síť monitorována: Nástroje pro monitorování na potenciální problém samy upozorní a není tak třeba provádět zdlouhavé vyhledávání. To znamená maličkost: Admin má více času na rychlé a efektivní vyřešení problému. A to nezní špatně, že?

Monitoring sítě vs. Síťová visibilita

Monitoring sítě a síťová visibilita jsou podobné disciplíny, ale slouží různým účelům. Monitoring je primárně zaměřen na hledání problémů, jako jsou prostoje v síti nebo nasycení linky. Jakmile monitorovací software zjistí problém, vyšle varování adminovi, že něco vyžaduje jeho pozornost nebo je třeba opravit. Hlavním účelem monitorování sítě je zjistit, zda mohou data plynule proudit.

Síťová visibilita v tomto zachází dále. Pokud se monitorování sítě primárně týká udržení sítě v chodu, visibilita slouží k tomu, aby udržela data v bezpečíTo se provádí zvětšením oblastí, které admin pozoruje: Nejenže kontroluje nejen síť a fyzická připojení, ale i co se děje v cloudu.

Nástroje síťové visibility často získají přístup k řadě různých míst najednou, aby vytvořily komplexnější obrázek o tom, co za procesy se vlastně v síti odehrává.

Díky dohledu nad tím, co přichází a odchází, jsou nástroje pro visibilitu schopny získat více informací o systému jako celku. Tím, že pomůžou administrátorům pochopit pohyb všech dat v síti a zjistit, jaké aplikace mohou představovat riziko.

Jednoduše řečeno: Monitorování sítě vám řekne, že vytížení vašich serverů v datacentru dosahuje 100 %. Síťová visibilita pak dokáže identifikovat, že jde o DDoS útok.

 

Příště se podíváme na principy fungování monitoringu sítě podrobněji a představíme si i řešení pro visibilitu.

Sdílet:
PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK

Posted by -
DALŠÍ ČLÁNEK

Posted by -

Chcete dostávat měsíční přehled toho nejzajímavějšího z ICT Blogu?