fbpx

Business

Kdy už bude všechno softwarově definované?

As a service. Tenhle termín už jste určitě slyšeli – vlastně by mě překvapilo, kdyby ne. Fenomén služeb je konečně tady a daří se mu skvěle. A hlavně je všude – na filmy je tu Netflix, firmy si licencují Office 365, muzice vládne Spotify a říká se, že příští generace herních konzolí bude ta poslední. Dál už budou hry jen formou služby. A co klasické IT? Servery, sítě, úložiště? I v této oblasti nás čekají radikální změny.

Vzpomeňme si na dobu před pár lety, kdy Cloud byl těžko uchopitelný výraz, spíše buzzword a nikdo nevěděl, k čemu nám bude a jak jej využít. A teď střih: Dnes jsme v době cloudové – využívají jej firmy i domácnosti – a často o tom ani neví. Pojem “Cloud” nahradila “Služba” a jediné, bez čeho se neobejdeme, je internet.

 

Softwarově definovaná budoucnost

Troufnu si předpovědět, že v horizontu pěti let bude softwarově definované téměř vše, s čím se v enterprise IT setkáváme. To s sebou samozřejmě přináší velké nároky na spolehlivost, bezpečnost, efektivitu a standardizaci hardwaru, který bude pro softwarově definované technologie nezbytný. Ale nevnímám to jako vážnou překážku. Tak jako je dnes serverová virtualizace naprostou samozřejmostí, bude tomu tak postupně i v oblastech networkingu, storage a dalších.

 

Klíčová role datových center

Klasická datová centra se postupně zcela transformují na nový koncept poskytující flexibilní základnu pro měnící se požadavky na IT pro fungování firem. Zatímco dříve bylo standardem mít vlastní serverovnu a start nové firmy byl podmíněn velkými vstupními náklady, dnes stačí i pár tabletů a “předplatné” služeb datového centra. I větší společnosti už opouští model “sklepa plný železa” a pečlivě si vybírají, co si budou provozovat sami a co outsourcují. Proroctví o čistém cloudu se nenaplnilo, ale hybridní model zvítězil. Díky novým technologiím už jsou možnosti daleko větší.

 

Tak kdy přesně?

Na den, měsíc a rok vám to nepovím. Česká a Slovenská republika jsou menší trhy, kde je zavádění enterprise technologií pomalejší, ale např. pobočky nadnárodních firem zažívají a budou zažívat stěhování svých IT do moderních datových center v zahraničí. Česká datová centra pak bude čekat nápor lokálních firem, které postupně přejdou na obdobný model. Klíčová totiž bude zejména automatizace – ať už ve smyslu přidělování prostředků dle potřeby, ale také v oblasti bezpečnosti – útoky již dnes nejsou vedeny přímo lidmi, ale do značné míry je provádějí naprogramované automaty. Proto je potřeba reagovat okamžitě a adekvátně – což může být zákonitě mimo lidské možnosti.

 

Že je budoucnost softwarově definovaná, to už  je jisté. Možná zajímavější otázka je, co přijde potom?

Sdílet:
PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK

Posted by -

Chcete dostávat měsíční přehled toho nejzajímavějšího z ICT Blogu?