fbpx

Tech

Testování bezpečnosti

Jste v bezpečí? Čas na penetrační testování!

Jestliže máte po přečtení různých studií a postřehů o kybernetické bezpečnosti pocit, že vaše firma může být terčem útoků hackerů, máte pravdu. Jak ale poznáte, že vynaložené prostředky a čas došly svému účelu? Měli byste zkusit penetrační testování, které poskytuje základní přehled o zranitelnosti IT.

Penetrační testování je kritická, ale často nevyužitá praxe kybernetické bezpečnosti. V jádru se omezuje na jednoduchý princip – identifikace zranitelných míst kybernetické bezpečnosti pokusem o proniknutí do sítě nebo systému. Samotné testování může mít mnoho podob, ale společným znakem všech jeho nástrojů je schopnost omezit práci administrátora a rychle posoudit velké množství dat, aby bylo možné lépe identifikovat zranitelná místa.

Důležitost penetračního testování

Míra a frekvence hackerských útoků roste. A co víc, útoky začínají být vysoce variabilní a zaměřují se na širokou škálu typů podnikání. Žádné odvětví už není v bezpečí. Firmy navíc přiznávají, že nemají dostatek odborníků na to, aby udržely krok se všemi trendy v oblasti kybernetické bezpečnosti.
Penetrační testování může automatizovat klíčové úkoly analýzy bezpečnosti a zvýšit efektivitu správců firemní sítě.
Penetrační test by ale rozhodně neměl být jednorázovým projektem. Podnikové IT se neustále mění – s novými cloudovými službami, autorizacemi zařízení a dalšími – je proto třeba nastavit důslednou strategii kybernetické bezpečnosti a pravidelně ji revidovat.

Běžné metody penetrace

Firmy mohou díky moderním nástrojům provádět rozmanitou škálu testů: Od cílených hodnocení po slepé testy. Penetrační testy mohou také analyzovat zranitelnosti aplikací nebo zásady zabezpečení, napodobovat útoky zasvěcených osob, vyhodnotit konfiguraci sítě nebo vystavit operační systém zatížení k určení slabých stránek.
Testování samotné může pak probíhat pomocí těchto metod:

Softwarové testy

Mnoho metod testování penetrace používá specializovaný software, který hodnotí cokoli od zabezpečení sítě po zranitelnost aplikace. Ať už analyzuje webový prohlížeč na chybu ukládání do mezipaměti, která způsobuje, že informace budou zapsány na nesprávné místo, nebo vyhodnocuje slabiny zabezpečení v aplikaci. Software může také automaticky vyhodnotit širokou škálu typů systémů.
Bohužel neexistuje jeden dokonalý softwarový nástroj, který by všechno zmíněné sám zvládal. Různí dodavatelé se specializují na různé typy testů a vytvářejí software, který dokáže automaticky identifikovat, vykazovat a navrhovat řešení pro různé typy zranitelných míst.

Bug-bounty programy

Poněkud netradiční možnost (ale v žádném případě revoluční) jsou programy zaměřené na odměny hackerům, pokud zjistí zranitelnost v systému. Takzvaní White-hat hackeři jako součást penetračního testování, jsou dlouhodobou praxí – zejména v Západním světě. Tito odborníci na bezpečnost se pokoušejí proniknout do systémů společnosti, ale dělají to s dobrými úmysly a upozorňují podniky na tuto chybu zabezpečení. Formalizace procesu hlášení a odměny za nalezení chyb dělají z bug-bounty systematičtější řešení.

Jak na to?

Vaše strategie pro penetrační testování by měla bezpodmínečně zahrnovat:

• Cíle vašeho penetračního testovacího programu
• Klíčové ukazatele výkonu, měřítka a metriky, které měříte pomocí testů
• Podrobnosti o metodách, které používáte a které části vaší konfigurace každá metoda vyhodnocuje
• Pokyny, jak často budete provádět různé testy
• Pravidla pro podávání zpráv o výsledcích studie

Zní to možná banálně, ale opomenutím některého z bodů výrazně snižujete efektivitu testování.

Pokud vás možnosti penetračního testování zaujaly a chtěli byste spát klidněji, obraťte se s důvěrou na odborníky z Veracompu, kteří vám doporučí ty správné nástroje a postupy.

Sdílet:
PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK

Posted by -
DALŠÍ ČLÁNEK

Posted by -

Chcete dostávat měsíční přehled toho nejzajímavějšího z ICT Blogu?