fbpx

Business

Hyperscale

Hyperdoba a otázka zabezpečení

Začalo to už v roce 1969. Tehdy dorazila do inboxu úplně první e-zpráva – zaslána přes ARPANET z laboratoře UCLA profesora Leonarda Kleinrocka – do síťového uzlu na Stanfordu. Digitální revoluce, která přinesla i otázku, která přetrvává: „Můžeme to udělat ještě rychlejší?“

A tahle otázka (nebo spíš výzva) nás provází dodnes. A s rozvojem informačních technologií narůstá. Ocitáme se v hyperdobě, kdy se honíme za co nejvyšším výkonem. Rychlost je hnací silou digitální transformace dnešních obchodních infrastruktur. Umožňuje přístup k důležitým datům a zdrojům, zvyšuje efektivitu podnikání, škáluje vývoj aplikací, zvyšuje produktivitu, generuje příjmy a urychluje návratnost investic.

Hyper… Hyperspeed, Hyperconnectivity a Hyperscale

Na krajní hranici tohoto je konvergence hyperspeedu, hyperconnectivity a hyperscale pro umožnění superrychlého přenosu masivních datových souborů potřebných pro záležitosti jako jsou pokročilý farmaceutický výzkum a letecké modelování. Podobné je to třeba s dynamickými e-shopy a cloudovým prostředím pro více uživatelů – jako je online hraní. A vůbec, hyperškálované architektury – používané finančními službami, pojišťovnami a poskytovateli cloudu – vyžadují obrovskou rychlost a rozsah, aby podporovaly zákazníky a udržovaly úroveň služeb.

Ale… Dnešek je vlastně jen začátek! Nová generace inteligentních automobilů, inteligentních měst a inteligentních infrastruktur – včetně dopravy, energetických sítí, výroby a dalších – rozšířená o AI strojové učení… Tahle infrastruktura bude vyžadovat správu a zpracování nepředstavitelně velkého množství tzn. Big Data. Poskytnutí dostatečného výkonu a zpracování pro podporu těchto nových architektur bude vyžadovat ještě daleko rychlejší a efektivnější infrastruktury.

A co zabezpečení?

Aby bylo výše zmíněného cíle dosaženo, giganti jako Apple, Microsoft, Google a Amazon strávili roky výzkumem a utratili miliardy dolarů vývojem pokročilých GPU, TPU a ASIC vytvořených na míru, aby urychlily zpracování dat v potřebném měřítku. Bezpečnost je bohužel jednou z mála zbývajících překážek pro dosažení rychlé a zcela bezproblémové hyperškálovatelnosti a hyperkonektivity, které zmíněné architektury vyžadují.
Až na jednu výjimku nejsou dnes žádné bezpečnostní nástroje na trhu schopny zpracovat data dostatečně rychle, aby podporovaly tyto nové případy použití zaměřené na špičkový výkon a škálovatelnost. To vede k zásadnímu rozhodnutí: Zda firmy zpomalí své sítě nebo sníží jejich bezpečnost.

Kde vzít výkon?

Součástí výzvy je, že firewally vyžadují obrovské množství výpočetního výkonu pro kontrolu dat, detekci škodlivého obsahu nebo prevenci kybernetických útoků. Mnohem více než jakýkoli router nebo přepínač. Podle nedávné zprávy společnosti Google je nyní 80 až 90 % veškerého internetového provozu šifrováno, což zvyšuje pouze požadavek na zrychlený výkon zabezpečení.
Inspekce šifrovaných dat ve skutečnosti vyžaduje tak výraznou daň z výkonu firewallu, že u většiny řešení znemožňuje poskytování kontroly v reálném čase v hyperškálovaném prostředí.

Výrobci bezpečnostního softwaru samozřejmě používají složité kódovací triky, aby se pokusili překonat hardwarová omezení a natáhnout fyzická omezení procesorů, se kterými musí pracovat. Logicky však existují omezení, do jaké míry může být tato strategie účinná. Ani za pomocí softwarových triků nelze kompenzovat dopad na výkon. Tak to prostě je.

Výkon je motor pro digitální inovace

Výkon zabezpečení bude důležitější pro organizace působící na špičkové úrovni digitálních inovací. Výrobci (i prodejci) zabezpečení musí změnit své rozvojové strategie, pokud chtějí aktivně podporovat a zabezpečovat stále složitější a rychlejší sítě, aplikace a služby, na které se jejich zákazníci – a náš digitální svět – stále více spoléhají.

Veracomp je distributorem řešení společnosti Fortinet, která se – jako jediná na trhu – zabývá vývojem vlastních ASIC procesorů a nabízí tak to nejlepší bezpečnostní řešení na trhu!

Sdílet:
PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK

Posted by -
DALŠÍ ČLÁNEK

Posted by -

Chcete dostávat měsíční přehled toho nejzajímavějšího z ICT Blogu?