fbpx

Insight

Proč bylo setkání Extreme Tech Talks tak výjimečné?

Extreme Tech Talks jako vzor budoucích ICT setkání

Nástup umělé inteligence, Magic Border Box nebo tvorba obrovského domina v rámci teambuildingu. Co všechno se událo na konferenci Extreme Tech Talks 2019 a proč už to nechci jinak?

Pokud jde o pořádání eventů, mám rád, když se každým rokem IT konference posunou na vyšší úroveň a překonají tak očekávání všech zúčastněných. Letošní dvoudenní Extreme Tech Talks konference, která se uskutečnila v Rize na konci května nebyla výjimkou, a dokonce bych ji dal do budoucna ostatním za vzor.

 

Živelný domino efekt

Setkání se zúčastnilo více než 120 partnerů a distributorů Extreme Networks, kteří přicestovali nejen ze střední a východní Evropy, ale i ze severských zemí, z Izraele, Turecka či Ruska. Hlavním tahákem byl Adam Minowski, Pre-sales Engineer CEE Extreme Networks, který představil technologii Fabric Connect. Zaujal i „náš“ Emre Kurtman, senior SE, který měl dvě přednášky, a to o Fabric Provisioning od XMC a Guest and IoT Manager, přičemž obě se zaměřovali na sílu řídící platformy vlajkové lodi – Extreme Management Center. Potud klasika.

Čím ale akce vynikla, byla neobvyklá forma: Celé setkání probíhalo teambuildingovou a hravou formou. Cílem bylo, abychom se všichni poznali, sdíleli informace a své zkušenosti s technologiemi od Extreme Networks a navázali vztah, ze kterého můžeme čerpat i do budoucna. Byli jsme rozděleni do dvanácti týmů po čtyřech až pěti členech. Museli jsme komunikovat nejen v týmu, ale také s ostatními, kteří byli před námi a za námi, abychom se kontinuálně napojili na efekt domina. Každý tým měl určený jeden živel, který do domina musel zapojit: Vymyslet a zřetězit domino efekt s ohněm, vodou nebo vzduchem byl skutečný oříšek. Cílem bylo také motivovat lidi, aby se zapojily do programu Extreme heroes, což je program, ve kterém můžeš získat titul „Extrémní Hrdina“ – pokud máš za sebou už několik certifikátů.

 

Umělá inteligence vs. lidský mozek

Třešničkou na dortu byla přednáška o nástupu AI do sítě při použití Extreme Security Analytics. Nechyběla ani prezentace funkce Security Analytics, která dokáže ze sítě získat analytické informace a informace o chování všech zařízení. Kombinuje behaviorální analytiku s kontrolou a řízením celé sítě. Aktuálně je to beta funkce a v létě by to mělo vyjít nové verzi managementu 8.3. Funkce bude dostupná pro všechny zákazníky, kteří mají Extreme Management Center ve verzi Advanced. Aktuálně mají zákazníci možnost si tuto funkci zapnout a participovat jako beta testeři na celém projektu, který v sobě Security Analytics zahrnuje.

Píši o tom proto, že v současnosti je dost výrobců, kteří poskytují síťovou analytiku a detekují anomálie, dokonce máme i výrobce, kteří nabízejí velmi zjednodušenou behaviorální analytiku. U žádného z nich se však nedá mluvit o skutečné umělé inteligenci. Exterme Networks si nechal patentovat jiný přístup: Vytvoří jakousi knihu, kde je popsáno chování každého zařízení v síti. Kniha se neustále doplňuje, čili se zařízení permanentně učí. Celá síť tak po čase dokáže sama reagovat na nové situace, například i tím, že zařízení se zcela odpojí od sítě bez nutnosti lidského zásahu. Není to jen na základě informací, s kým dané zařízení komunikuje nebo jak velká data přenáší. Dokáže se dívat i na chování ostatních IP adres (knih popisujících chování podobných zařízení) v síti.

 

Magická krabička pro miliony uživatelů

Další zajímavou přednáškou bylo představení Magic Border Boxu, zařízení určeného do velkých kongresových hal, hotelů, resortů, kde se mohou pořádat větší eventy a přístup na internet se zde dokáže monetizovat velmi jednoduchou formou. Nezapomínejte, že žijeme v době, ve které se kvalita Wi-Fi signálu a přístupu na internet staly jedním z klíčových hodnotících kritérií při výběru hotelu, kongresového centra nebo kavárny.

Magic Border Box dokáže udělat provisioning tisíců a tisíců L2, L3 segmentů pro nespočet zákazníků na pár kliků. Krása spočívá v tom, že každý klient (uživatel) Wi-Fi má vlastní, izolované síťové prostředí. Mimořádně to zvyšuje pohodlí, ale hlavně bezpečnost. Nelze napadnout jiná zařízení, protože jsou na odděleném segmentu. Pokud klient žádá o rychlejší připojení nebo nelimitované datové připojení, tak si jednoduše zaplatí a Magic Border Box mu ho poskytne. Takhle bych si nějak představoval budoucnost. Vlastně už současnost – pardon!

 

Děkuji, chci víc!

Mezi dalších inspirujících přednášek zaujalo představení nových Access Pointů podporujících standard Wi-Fi 6 nebo oficiální představení konfiguračního přístroje IRIS, kde si mohou distributoři jednoduše vytvořit konfigurace, vizualizovat je a jednoduše vyexportovat. Jednoduchá věc, která v praxi neuvěřitelně usnadňuje práci a vlastně tak šetří i peníze.

Když to shrnu, tak konference Extreme Tech Talks ukázala, že komunita Extreme Networks v regionu EMEA se neustále rozrůstá a posiluje. Je z toho cítit obrovskou kvalitu a pokrok. Teambuildingový koncept zafungoval – s ostatními účastníky jsem stále v kontaktu a momentálně hledáme tu nejlepší možnou komunikační platformu pro výměnu informací a postřehů.

Když odhlédnu od značky a konkrétních produktů, zjistil jsem, že po tomto setkání jsem až neuvěřitelně namlsaný: Klasická konference, kde člověk jen celý den sedí a poslouchá přednášky, které by bylo lepší podat formou webináře nebo on-line kurzu… Děkuji, nechci. Já raději víc výše popsaného, neobvyklého a skutečně interaktivního. Nečekám, že pokaždé dojde na Magic Box nebo AI, ale že se podaří vytvořit atmosféru a prostředí, kdy se lidé lépe poznají a posunou tak sebe i ostatní dál. Třeba se mi přání splní – a to dřív než za rok na další akci.

Sdílet:
PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK

Posted by -
DALŠÍ ČLÁNEK

Posted by -

Chcete dostávat měsíční přehled toho nejzajímavějšího z ICT Blogu?