fbpx

Insight

Podvodné emaily s dědictvím

Zdědil jsem miliony aneb emailový podvod na vlastní kůži

Typický emailový podvod: Všichni to znáte, přijde vám email s informací, že jste vyhrál, nebo po někom zdědil miliony dolarů. Většině z vás se email dostane do spamu a ani o něm nevíte. Ti, kterým spadne do doručené pošty, na to nereagují, a to je správně! Ovšem já si spam složku prohlížím – je to možná jakýsi druh sebepoškozování. A na co jsem nenarazil?

Advokát Mathew Hamza mi nabízí dědictví v hodnotě 9,5 mil. USD, po mém zesnulém strýčkovi Jaredovi. Tak to bude tutovka, ne? Při sklence dobrého červeného jsem začal odpovídat a mapovat techniky těchto „vyděračů“. Bavilo mě to, zkusil jsem z nich vylákat peníze a dělal jsem si z nich i srandu. A jak to dopadlo? Jen si to přečtěte…

Celý příběh začal nevinně, ve spamu se mi objevil email s předmětem „Potřebuji vaši naléhavou odpověď“ od advokáta jménem Mathew Hamza (dále jen Maty). Vau! Tak to musím otevřít, tady jde o něco vážného! Lámavou a naprosto nesnesitelnou češtinou se dozvídám, že mám v Togu strýčka Jareda Termera – ten bohužel zahynul při automobilové nehodě. Tady jsem si vzpomněl na příběh slavného rakouského muzikanta Falca, ten taky zemřel v podobné zemi při autonehodě.

Miliony po strejdovi

V hlavě mi hraje Rock me Amadeus a čtu dál. Mám nárok na 9,5 milionů dolarů, tedy pouze na 60% z této částky, 30% dostane Maty, a zbylých 10% charita. Maty myslí na charitu? To nemůže být zlý člověk, tomu na lidech záleží. Proto čtu dál a dávám tomu šanci – tohle je přeci naprosto v pořádku. Žádá mě o relativně hodně osobních údajů, takže si je vymýšlím. Vydávám se za Luka Téměře, povoláním popelář s bydlištěm na adrese Mučednická, 616 00 Brno-Žabovřesky. Tam totiž sídlí Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Teď se pro změnu cítím jako Luke Skywalker ze Star Wars, který letí zničit Hvězdu smrti!

Budování důvěry

Maty neotálí a vytváří si se mnou jakýsi vztah, posílá mi kopii nějakého dokladu a certifikát o svém vzdělání. Informuje mě zároveň o tom, že mi budou psát z banky, kam jim údaje mám přeposlat. Pochopitelně to je seriózní advokát a žádá mě, abych všechny zprávy posílal v kopii i jemu. Zřejmě mě chce ochránit – abych třeba nenalétl na nějaký emailový podvod.

 

 

A je to tam, konečně se mi ozývají z banky, úplně slyším, jak to cinká, peníze budou brzy mé! Banka se jmenuje ECOWAS BANK – v názvu čtu ECO, super, mám rád ECO BIO věci. Jenže pozor! Banka požaduje úmrtní certifikát strýčka. Ten nemám. Obracím se na Matyho se strachem, že to bude něco stát. Ale ne! Maty mi posílá „deathový certifikát“ zcela zdarma! To je kalibr, co? Strýček se už nejmenuje Jared Termer, ale Jared Téměř, to proto, že jsem jim na začátku poskytl falešné informace. Zemřel v roce 2012, dědické řízení trvalo asi déle než obvykle, přeci jen byl z Toga. Ovšem to mě nezastavuje v honbě za pokladem! „Deathový certifikát“ posílám do banky. Tady mě to už lehce přestává bavit, proto někdy píšu česky, někdy anglicky, podle nálady – prostě pro zábavu. Když emailový podvod, tak ať je alespoň sranda.

Elektronické bankovnictví 21. století

Banka mi zpět posílá certifikáty a loga. Mezitím mě bombarduje Maty, abych mu vše posílal. Jak to ví, že mi banka vše poslala? Asi s nimi dobře spolupracuje, v Togu jsou prostě dál!

A teď to přichází, konečně chce někdo peníze ode mě! Dědické řízení bylo komplikované (přeci jen 8 let tvrdé práce. A jak říkal Tomáš Baťa: „Každá lidská činnost se nakonec musí projevit v číslech“). Dobře, souhlasím, to je přece solidní kšeft. Stát mě to bude jen 507 dolarů! Zároveň musím vyplnit dotazník se základními dotazy, jako kolik peněz jsem kde vybíral naposledy, kdy jsem si účet založil, jaké mám rodné číslo apod. Něco vám to říká? Ano! Tyhle údaje většinou chtějí banky pro ověření při komunikaci s klientem. To jsou ale fištróni, co?

Pošli peníze – abys dostal peníze

Odpovídám, že to je velké neštěstí, ale moje banka mi neumožňuje poslat peníze mimo mou rodnou vísku. Navrhuji tedy, aby mi na můj účet poslali alespoň 5 dolarů, pak mohu platbu vrátit a upravit částku na libovolnou hodnotu. Ehm, to nezabírá, nelíbí se jim to. Navrhuji, že mi postačí dolar. Opět, nedají se oblbnout! Banka i Maty ztrácí trpělivost a naléhají na mě. Nyní to už není 507, ale pouze 500 dolarů. Asi zlevnili?

Ale Maty je kalibr, jak jsem dříve zmiňoval, navrhuje, abych poslal 100 dolarů s tím, že zbylých 400 donese osobně do banky. Ptám se ho, jak je možné, že jako advokát nemá tolik peněz. Tady jsem narazil, Matymu totiž umírá žena na rakovinu a poslední peníze použil na transplantaci jater.

Vsuvka: Tady mám opravdu lehký morální problém, tohle nikomu nepřeji a váhám, zda to neukončit.

Ale ne, Luke to taky nevzdal a bojoval proti impériu, i když přišel o ruku! Odpovídám, že se za jeho ženu modlím, ale nevím, jakého boha v Togu uctívají. Dotazuji se, zda se mám pomodlit k Muhammadovi Alimu nebo Boratovi. Opět naléhám, aby mi poslali peníze a já jim mohl poslat víc, nezabírá to. Maty se vážně rozčiluje a značně direktivně mi nařizuje peníze poslat. Opět zkouším prosit o dolar. Zbytečně. Maty se nedá. Banka mi už nepíše. Ptám se Matyho, kolik lidí na tenhle „bullshit“ skočí, kolik mu to vydělává, zda by mi neřekl víc? Neřekl, spamuji banku i Matyho, avšak zbytečně. Tenhle příběh nepokračuje, naopak končí. Impérium padlo, strýčka Jareda mi už nikdo nevrátí a chechtáky neuvidím. Vy stateční, jenž jste to dočetli až sem, připijme si na něj, dejte si sklenku a pošlete do Toga pozdrav.

Cílí na ty méně pozorné a důvěřivé

Nakonec bych rád doplnil jeden fakt. Většina těchto emailů je záměrně napsána „špatnou“ češtinou. Má to jednoduchý důvod, takový vyděrač chce zacílit pouze na tu méně vzdělanější a méně pozornou část obyvatelstva. Inteligentní člověk to okamžitě vymaže a na takový emailový podvod neskočí. Kdyby to inteligentní člověk spolknul i s navijákem, je tu vysoká pravděpodobnost, že se bude bránit a dožadovat pravdy. Lépe se peníze lákají z hlupáků, ti totiž všemu věří a určitě nebudou podnikat investigativní kroky a pátrat po pravdě.

Sdílet:
PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK

Posted by -
DALŠÍ ČLÁNEK

Posted by -

Chcete dostávat měsíční přehled toho nejzajímavějšího z ICT Blogu?