fbpx

Tech

Switch

Co se děje v síti IV: Jak funguje monitoring

Zatímco nejrůznější software pro monitorování sítě se může navzájem lišit v tom, co přesně poskytuje, existuje několik obecných (a zásadních) úkolů, které většina nástrojů zvládne.

Prvním krokem pro funkční monitoring je zjistit, jaká zařízení jsou připojena k vaší síti, včetně směrovačů, tiskáren, firewallů atd. Každé zařízení v síti má potenciál způsobovat problémy – ale než je budete moci vůbec řešit, musíte vědět, že existují.

 

Monitoring zahájen

Když je vše na místě, je čas zahájit proces monitorování: To může zahrnovat monitorování digitálních aspektů sítě a fyzických součástí. Z digitálního hlediska se uživatelům doporučuje, aby se podívali na pět klíčových aspektů: Využití portů, paměti disku, CPU a dostupnosti pomocí ICMP protokolu (pingu). Jejich sledování obvykle umožňuje správcům sítě sledovat místa, která mají největší potenciál pro selhání. Mnoho monitorovacích nástrojů také umožňuje adminům sledovat fyzické aspekty sítě, například teplotu samotného zařízení.

Jak již bylo zmíněno, problémy se sítí jsou nevyhnutelné. Proto je dalším krokem monitorování sítě nastavení varovného procesu. Zatímco monitorovací nástroje sítě mohou varovat správce, když se něco pokazí, mnoho z nich lze také naprogramovat tak, aby varovali před tím, než se něco stane. To lze provést nastavením prahů pro sledované komponenty, což znamená, že pokud systém dosáhne určitého prahu, který způsobuje potíže, budou mít správci šanci zabránit „neštěstí.“

Nakonec systémy pro monitorování sítě vytvářejí zprávy, které mohou správcům sítě pomoci lépe zaznamenávat data. To může správcům pomoci nejen při hledání a řešení problémů, ale také jim může poskytnout představu o tom, jak síť funguje jako celek – dlouhodobě.

Jak funguje monitorování sítě?

Jak se monitorovacímu systému sítě daří tyto úkoly plnit? Jednoduše řečeno, tyto systémy dotazují síťová zařízení a servery na výkonnostní data pomocí několika standardních protokolů.

První je prostřednictvím protokolu Simple Network Management Protocol (SNMP), standardního internetového protokolu, který zahrnuje sběr dat na zařízeních připojených k síti, jako jsou směrovače a tiskárny. Tato data jsou organizována v informační bázi pro správu (MIB), ke které mají přístup správci sítě.

Dále je důležité si uvědomit, že ne všechna zařízení budou používat stejné protokoly. Například, pokud pracujete ve Windows, budete chtít používat rozhraní Windows Machine Interface (WMI) ke sledování aplikací a serverů. Pokud máte servery s Unixem nebo Linuxem, budete chtít místo toho použít Secure Shell (SSH).

Výhodou těchto specifikovaných protokolů je, že jsou vhodnější pro konkrétní zařízení než obecný SNMP, ale toto zvýšení informací také znamená, že jsou často pomalejší než SNMP.

Myšlenka na závěr

Pro udržení hladkého chodu sítě jsou nezbytné nástroje pro monitoring i síťovou visibilitu. Právě jejich nasazením může firma zkrátit prostoje, zlepšit zabezpečení a ušetřit čas tím, že pomůže správcům sítě pracovat efektivněji.

Sdílet:

Chcete dostávat měsíční přehled toho nejzajímavějšího z ICT Blogu?