fbpx

Produktivita

metadata nejsou samotná data

Co jsou to metadata (a proč jsou důležitá pro firemní síť)

Metadata jsou jako trailer na celovečerní film – jsou to informace, které popisují další informace. Sledováním upoutávky získáte dobrou představu o filmu, jeho žánru, o hereckém obsazení… Jinými slovy, získáváte aktuální, relevantní data, pouze ve zkrácené podobě.

Metadata popisují data, aby je bylo možné snáze pochopit a uspořádat. A stejně jako filmový trailer, mohou nabídnout krátké pohledy na scény z filmu, ale neobsahují celý film – metadata nejsou samotná data.

Metadata pomáhají

Aplikace metadat na digitální soubory a jiné dostupné informace umožňuje firmám porozumět (a pak využít) obrovskému množství údajů, které každý podnik běžně generuje. Právní firmy mohou používat metadata k porozumění digitálním důkazům. Markeťáci mohou metadata využívat jako způsob, jak zlepšit cílení na obsah a optimalizovat své stránky na webu. Všechny firmy pak mohou pomocí metadat analyzovat a označovat důležité dokumenty a text, vytvářet strukturu pro interní data, lépe dodržovat regulační zásady a další.

Ve správě a zabezpečení sítě se metadata používají v analýze provozu – zejména pokud jde o vrstvu 2 až vrstvu 4. Základní metadata síťových vrstev zahrnují informace tzv. „5-tuple“: Zdrojová IP, zdrojový port, cílová IP, cílový port a protokol používané vrstvy.

Je třeba poznamenat, že tato úroveň metadat může být poněkud omezená, mnoho NetOps nebo SecOps nástrojů zná a používá pouze metadata, která mohou získat z portů SPAN routeru, což může způsobit značné zatížení zdrojů a vést ke snížení přesnosti a vyřazení paketů.

Pro podrobnější správu a zabezpečení sítě se proto podniky obracejí na pokročilá metadata aplikací.

Co jsou to metadata aplikací?

Stejně jako standardní systémová metadata i aplikační metadata popisují data pro snadnou organizaci a analýzu. Na rozdíl od tradičních metadat se však aplikační metadata vytvářejí a nacházejí přímo uvnitř zdroje, kterým může být klidně jednoduchý PDF dokument nebo komplexní podniková aplikace.

Pro představu: Dokument aplikace Microsoft Word může jako metadata aplikace obsahovat jméno autora, předmět a případné komentáře nebo provedené revize. Pokud jde o správu a zabezpečení sítě, metadata komplexních aplikací umožňují podrobnější analýzu provozu: Ponoří se do vrstev 4 až 7 a poskytují podnikům a organizacím důkladnější povědomí o tom, co se děje v síti. Tato pokročilá metadata umožňují organizacím detekovat a reagovat na potenciální vniknutí do interního prostředí!

Metadata poskytují kontext

Úmyslné kybernetické útoky nejsou jedinými hrozbami pro sítě: S pokročilou složitostí sítě přicházejí také problémy související s latencí, rychlostí a „úzkými“ místy. Pokud nevidíte, kde tyto problémy jsou nebo co je jejich příčinou, nemůžete je jako správce opravit.

Metadata aplikací poskytují tolik potřebný kontext a jsou nejjednodušší cestou k získání povědomí o chování aplikací: Ať už jde o zamrzlé video nebo hackerský útok, umožní příslušná metadata NetOps a SecOps nástrojům rychle a efektivně identifikovat a reagovat na problém.

Metadata aplikací: Svítí na bezpečnost a výkon

Analytika dat byla vždy nedílnou součástí podnikání – proto vznikají stále lepší a pokročilejší nástroje pro její usnadnění. Ne všechna data jsou však vytvořena stejně. Integrací spolehlivých analytických aplikací nebo metod do strategie viditelnosti a zabezpečení sítě bude v krátké budoucnosti pro firmy nezbytné. Jen díky nim bude mít firma možnost podrobného nahlédnutí do datových paketů založených na vrstvách 4-7 – pro bezkonkurenční viditelnost a kontrolu aplikací.

Práce s metadaty patří na vrcholek žebříčku nejdůležitějších trendů v oblasti podnikové inteligence v roce 2020.

Pokud vás téma zaujalo, zeptejte se odborníků z Veracompu na to, co by mohli udělat pro vaši síť.

Sdílet:
PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK

Posted by -
DALŠÍ ČLÁNEK

Posted by -

Chcete dostávat měsíční přehled toho nejzajímavějšího z ICT Blogu?