fbpx

Tech

Automatizace sítě

Automatizace sítě: Proč a jak začít co nejdříve

Automatizace sítě už je pro mnoho podniků samozřejmostí. Chápou její výhody a nebály se investovat do vhodné platformy a strategie. Podle průzkumu společnosti Forrester Research je tohle téma pro mnoho firem stále neuchopené a nepochopené. Pojďme se na něj tedy podívat a zkusit jej srozumitelně vysvětlit.

A o čem přesně je řeč? Network Automation je proces automatizace konfigurace, správy, testování, nasazení a provozu fyzických a virtuálních zařízení v síti. Díky automatické správě každodenních síťových úkolů a funkcí se zlepšuje dostupnost síťových služeb.
Automatizaci může používat kterýkoli typ sítě. Hardwarová a softwarová řešení umožňují datovým centrům, poskytovatelům služeb a podnikům implementovat automatizaci sítě tak, aby se zvýšila dostupnost, snížily lidské chyby a snížily provozní náklady.

Ve zprávě „Jump-Start Your Network Automation“ bylo, že i když firmy vědí, že pro ně bude automatizace přínosná, často zápasí s nejzákladnějšími otázkami ohledně automatizace svých sítí.

Kde je problém

Nejčastější otázky spojené s automatizací sítě jsou podle Forresteru tyto:

• Kde začít?

• Jak vůbec začít?

• Co vlastně automatizovat?

• Jaké je správné měřítko?

Otázka „kde začít“ je naprosto zásadní. Mnohé firmy totiž dělají chybu ve stylu „vše nebo nic“. Odborníci však doporučují výrazně opatrnější postup a začátek se zaměřením na malé problémy, které musí administrátoři řešit denně. Zkušenosti z řešení malých problémů pomohou vytvořit základ pro strategii celkové automatizace sítě.
Bez vhodné strategie si může nastavování automatizace vyžádat mnohonásobně více času (tím pádem i nákladů), než je nutné. A pod časem si můžeme klidně představit měsíce i roky – ano, tak dlouho to skutečně může trvat.

Začít po malých procesech a s pomalým vývojem strategie, je cesta, jak zavést do svých sítí automatizaci bez zbytečného vytížení administrátorů. A s postupem času těžit z jejích výhod.

Než začněte automatizovat…

Automatizace sítě nemusí být komplikovaná záležitost a není důvod ji odkládat. Je však několik jednoduchých bodů, které byste měli mít na paměti:

• Vyberte si ten správný nástroj – ideálně ten, který je jednoduchý a funguje napříč řešeními různých výrobců. Dbejte i na to, aby byli vaši administrátoři změně nakloněni. Bez ochoty ke změně na jejich straně nemáte šanci dotáhnout automatizaci úspěšně do konce.

• Nesnažte se postupovat až příliš rychle. Automatizace sítě musí být nasazována postupně. Zaměřte se nejprve na řešení malých problémů a na nich se naučte, jak postupovat.

• Aktivně bojujte s nutností upustit od ručních procesů. Automatizace sítě se nikdy neujme, pokud nebude stanovena jako priorita.

• Definujte metriky pro sledování úspěchu.

Náš tip – zkuste Red Hat

Hledáte-li vhodné nástroje k zahájení automatizace rozhodně vyzkoušejte platformu Red Hat Ansible Automation Platform. Ta využívá jednoduchý automatizační rámec společnosti Ansible, který sjednocuje komunikační jazyk automatizace, čímž rozšiřuje možnosti o nativní podporu pro starší i otevřenou síť.

S automatizací sítě i vhodnými nástroji vám rádi pomohou a poradí odborníci z Veracompu.

Sdílet:
PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK

Posted by -
DALŠÍ ČLÁNEK

Posted by -

Chcete dostávat měsíční přehled toho nejzajímavějšího z ICT Blogu?