fbpx

Insight

Ochrana dětí

A co děti? Mají si kde hrát?

Někteří z vás si teď možná ujíždí na vlně jedné nejmenované skladby a broukají si do rytmu, ale zanechte toho! Děti si totiž opravdu mají kde hrát. A nejen to, někdo si může hrát i s nimi… Děti se totiž stále častěji stávají terčem kybernetických kriminálníků.

Nedávno proběhla zahraniční konference na téma „Kybernetické informovanosti.“ A mimo jiné se tam mluvilo o dětech na internetu a o jejich ochraně. V příspěvcích zaznělo chytlavé slovní spojení “Own it. Secure It. And Protect it.” Doslovný překlad by zde byl lehce zavádějící, pro naše účely si to tedy přeložme jako „Mějte to pod kontrolou, Zabezpečte je a Chraňte je.“

Mějte je pod kontrolou

Komunikace s přáteli, zábava, učení a mnoho dalších aspektů života dětí paradoxně závisí na zařízeních, kterými jsou připojeny do internetu: Mobilní telefon, tablety i počítače mohou sice pozitivně ovlivnit jejich vývoj, ale také razantně narušit jejich soukromí. Pokud zde hovoříme o tom, že je máte mít pod kontrolou, tak existuje obrovské množství nástrojů, které vám s tím pomohu. Například zařízení s operačním systémem Android můžete nastavit jako „Telefon pro dítě“, definovat restrikce na nežádoucí obsah, omezit počet minut, které mohou strávit hraním her apod. To samé platí i u Windows, macOS, iOS. Přečtěte si o tom, věnujte tomu čas, jsou to vaše ratolesti.

Ovšem – jako vždy a u všeho – začněte tím, že dětem vše vysvětlíte. Seznamte je s obecnými pravidly chování internetu: Co je to soukromí a proč si ho chránit. Musí si uvědomit, že sdílení důvěrných informací, jakými mohou být telefonní čísla, data narození, je špatné. Restrikce neplní své funkce, nejsou-li dostatečně a srozumitelně vysvětleny.

Zabezpečte je

Zamykat dveře jste je naučili, ne? Tak pojďme dál rozšířit jejich znalosti: Ukažte jim, že i na sociálních sítích jsou nástroje pro kontrolu soukromí. Jejich emailové schránky a účty zabezpečte dvou faktorovou autentizací– pro ty, co to neznají, jde o další prvek bezpečnosti. Po zadání uživatelského jména a hesla je po vás vyžadován jednorázový kód, který vám přijde do aplikace, emailu nebo třeba jako SMS. Raději jim zaplaťte mobilní data, než aby se připojovaly na každou free Wi-Fi. Zřídit totiž u dětského hřiště nezaheslovanou Wi-Fi síť, kterou budete odposlouchávat je dnes velice jednoduché a dostupné. Napadlo by vás to? S trochou nadsázky to zvládne kdejaký úchyl.

Chraňte je

Ochraňovat je musíte zejména tím, že pochopíte, za jakým účelem na internet chodí a co tam dělají. Stejně jako v normálním světě, musíte jim porozumět i ve světě digitálním. Sedněte si k nim a brouzdejte společně po netu. Podívejte se, v jakých skupinách na sociálních sítích jsou, co je jejich „denním chlebem.“
Využijte monitorovací nástroje, občas se podívejte, na jaké weby chodí. Nesnažte se izolovat, pokud chodí na společný počítač, mějte je klidně na očích. Jsou to vaše děti, záleží vám na nich a internet je bohužel plný samých pedofilů, zlodějů a kriminálníků, co pro „dolary“ udělají všechno.

Na závěr

Ochrana dětí je velké téma i pro tradiční výrobce pokročilých bezpečnostních řešení. A já bych k tomu na závěr rád přidal takové malé společenské rýpnutí: Doufám, že jste racionálně uvažující rodiče, kteří nesdílí fotky vašich ratolestí na sociálních sítích – včetně osobních údajů, jakými mohou být například data narození. Pokud to děláte, okamžitě toho nechte, myslete na své děti a zapomeňte na své lajky. Pokud dítě od narození učíte, že sdílení osobních údajů je na denním pořádku a každý den ho vystavujete pohledu do objektivu, v pubertě si jen těžko bude moct určit svou identitu, svůj „styl.“ Bude čelit nepříjemné skutečnosti, že už mu rodiče nějakou identitu vytvořili, že on jí neovlivní a jeho „internetový profil“ byl jasně definován bez jeho svobodné vůle.

A úplně nakonec bych si dovolil sdílet jeden z mých nejoblíbenějších citátů, autorem je společnost The Lego Group:

„Jen to nejlepší je dost dobré, protože děti si to zaslouží.“

Veracomp – coby odborník na kybernetickou bezpečnost – pořádá pravidelná školení na téma komplexní ochrany a je dodavatelem celé řady pokročilých bezpečnostních řešení.

Sdílet:
PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK

Posted by -
DALŠÍ ČLÁNEK

Posted by -

Chcete dostávat měsíční přehled toho nejzajímavějšího z ICT Blogu?